Sijainti: Pääsivu / Site Actions / Yhteystiedot / Hallitus ja valtuusto

Hallitus ja valtuusto

Luonnonsuojeluliiton ylin päättävä elin on joka kolmas vuosi kokoontuva liittokokous. Liittokokouksen valitsema liittovaltuusto kokoontuu kaksi kertaa vuodessa ja vahvistaa mm. Luonnonsuojeluliiton toimintasuunnitelman ja budjetin. Liittovaltuuston valitsema liittohallitus panee toimeen päätökset ja kokoontuu kerran kuukaudessa.


Liittohallitus

Liittohallituksen jäsenet valitsee kahdeksi vuodeksi kerrallaan liittovaltuuston syyskokous. Liittohallituksen puheenjohtajan valitsee liittokokous kolmen vuoden välein. Liittohallituksen jäsenistä on puolet vuosittain erovuorossa.

Liittohallitus kokoontuu puheenjohtajan tai hänen estyneenä ollessaan varapuheenjohtajan kutsusta ja on päätösvaltainen, jos vähintään 5 jäsentä on saapuvilla, joista yhden on oltava puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja. Liittohallitus kokoontuu noin kerran kuukaudessa.

Kuva: SLL / M.Nieminen

Hallitus 21.1.2017 (vas.) Selen Raiskila, Heikki Simola, Kaisa Lappalainen, Esa Aalto, Harri Hölttä (puheenjohtaja), Sirkku Manninen (varapuheenjohtaja), Antti Haataja, Kimmo Saarinen ja Sari Hänninen (varajäsen). Kuvasta puuttuvat Henrik Kettunen, Pertti Sundqvist ja Antti Lankinen (varajäsen).


Liittohallituksen puheenjohtaja:

Varapuheenjohtaja: 
 
  • Sirkku Manninen, FT, p. 040 563 1546, sirkku.manninen@helsinki.fi (Helsinki)

 

Liittohallituksen muut jäsenet:

  • Esa Aalto, FT, esaalto@hotmail.com (Oulu)
  • Antti Haataja, luontokuvaaja, antti.arctic@gmail.com (Sipoo)
  • Henrik Kettunen, KTM, iktyonomi, p. 050-5949725, henrik.kettunen@sll.fi (Helsinki)
  • Kaisa Lappalainen, KTK, p. 040-847 7724, kaisa@kaisalappalainen.com (Turku)
  • Selen Raiskila, FT, selen.raiskila@yahoo.com (Nurmijärvi)
  • Kimmo Saarinen, FT, kimmo.saarinen@allergia.fi (Imatra)
  • Heikki Simola, FT, p. 050 5660640, heikki.simola@uef.fi (Joensuu)
  • Pertti Sundqvist, majuri evp., pertti.sundqvist@sll.fi (Turku)

 

Varajäsenet:

  • Sari Hänninen, keittiömestari, p. 040 8739786, sari.hanninen@rovaniemi.fi (Rovaniemi)
  • Antti Lankinen, TM, pastori, p. 040 5945622, antti.lankinen@sotkamo.net (Sotkamo)

 

Liittovaltuusto

Liittovaltuuston puheenjohtajan ja jäsenet valitsee kolmeksi vuodeksi kerrallaan liittokokous. Liittovaltuustoon kuuluu puheenjohtajan lisäksi 25 varsinaista jäsentä sekä 37 varajäsentä.

Liittovaltuusto kokoontuu puheenjohtajan kutsusta ja on päätösvaltainen, jos puheenjohtaja tai varapuheenjohtaja ja vähintään puolet jäsenistä on saapuvilla. Liittovaltuusto kokoontuu vähintään kaksi kertaa vuodessa.

 

Liittovaltuusto


Puheenjohtaja Vesa Luhta, p. 040 542 6217, vesa.luhta@gmail.com. Varapuheenjohtaja Tarja Heikkonen p.044 9898191, heikkonen.tarja@gmail.com

Valtuutetut luonnonsuojelupiireittäin, suluissa varavaltuutetut:

Etelä-Häme: Matti Laurila (Petri Honkanen ja Heli Jutila)
Etelä-Karjala: Jari Kiljunen (Kimmo Klemola, Juha Jantunen)
Etelä-Savo: Markku Nironen (Miia Kuisma ja Stephen Condit)
Kainuu: Sini Kirkelä (Raimo Rajamäki, Hannu Putkonen)
Keski-Suomi: Sari Jussila (Markku Julkunen ja Matti Aalto)
Kymenlaakso: Pekka Raukko (Jorma Kervinen ja Lassi Kujala)
Lappi: Seppo Väinönheimo (Sari Hänninen ja Seppo Aikio)
Pirkanmaa: Larissa Heinämäki ja Heikki Toivonen (Matti Pirhonen ja Anni Kytömäki)
Pohjanmaa: Pentti Kananoja (Hannu Tuomisto ja Hannu Lehtiö)
Pohjois-Karjala: Keijo Luoto (Markku Aho ja Veli-Matti Sorvari)
Pohjois-Pohjanmaa: Kalle Hellström (Hannu Karvonen ja Pirkko-Liisa Luhta)
Pohjois-Savo: Helvi Heinonen-Tanski (Mauri Tiainen ja Martti Vuorinen)
Satakunta: Seppo Varjonen (Markku Suominen ja Sini Solala)
Uusimaa: Riku Cajander, Tarja Heikkonen, Jouni Lamminmäki, Mikko Niskasaari, Heta Rinta-Pollari ja Pasi Raipola (Emilia Horttanainen, Anneli Mikkonen, Esa Lehtinen, Stephen Venn, Hilkka Toivonen ja Tapio Tiirikainen)
Varsinais-Suomi: Riikka Armanto ja Lassi Suominen (Jussi Laaksonlaita ja Pertti Sundqvist)
Luonto-Liitto: Maria Silvanti, Suvi Kolu, Varpu Määttänen ja Katri Silvonen (Annina Wallinsalo, Ari-Pekka Pelkonen, Niko Halonen ja Kalle Ristikartano)