Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Uudenmaan piiri Vantaan yhdistys

Vantaa
Navigaatio päälle/pois

Yhdistyksen linturuokinta on avattu!

SLL Vantaan yhdistyksen talvilinturuokinta.
SLL Vantaan yhdistyksen talvilinturuokinta.

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys on avannut tämänkin talven ajaksi lintujen ruokintapaikan Helsingin pitäjänkirkon pappilan puistoon. Ruokinnasta on sovittu Vantaan seurakuntien kanssa ja yhdistys huolehtii ruokinnan ylläpidosta ja huoltamisesta.

Jos vierailet ruokinnalla ja huomaat siellä jotain erityisen mielenkiintoista – tai että ruokinta kaipaa huoltoa – niin laita  viestiä yhdistykselle osoitteeseen: vantaa@sll.fi

Tule seuraamaan, mitä lintulajeja ruokinnalla näkyy. Ruokinnalla järjestetään talven aikana myös opastuksia ja tapahtumia. Esimerkiksi Kirkonkylän joulutapahtuman aikana lauantaina 17.12. ruokinnalla järjestetään Lasten talvilintutapahtuma klo 12-16. Seuraa muiden tapahtumien osalta ilmoittelua yhdistyksen nettisivuilla.

Tervetuloa ihastelemaan talvisen pihan lintulajeja ruokinnalle!