Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Pohjanmaan piiri

Pohjois-Pohjanmaa
Navigaatio päälle/pois

Pohjois-Pohjanmaalla toimivat paikallisyhdistykset

luonnonkukkia tunnistamassa
Luonnonkukkapäivänä retkellä Hailuodossa. Kuva: Merja Ylönen

Hailuodon luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Kimmo Kaukonen (040-7260285) tai kimmo(at)dimpledesign.fi
  • sihteeri Asko Heikura
  • Yhdistyksen s-posti: hailuodon.luonto@gmail.com
  • Yhdistyksen kotisivut

Iin ympäristöyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Teijo Liedes (040-718 8401 tai teijo.liedes(at)ii.fi)
  • Sihteeri Pirjo Elovuoma-Käyrä (044-298 7001)
  • Yhdistys facebookissa

Suomen luonnonsuojeluliiton Kalajokilaakson yhdistys ry

  • Puheenjohtaja Riku Halmeenpää (riku.halmeenpaa(at)hotmail.com)
  • Sihteeri Hanna Halmeenpää (hanna.halmeenpaa(at)hotmail.com)

Kempeleen-Oulunsalon luonnonsuojeluyhdistys ry

Kiiminkien luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Anneli Näppä (anneli.nappa(at)pp2.inet.fi)
  • Sihteeri Hilkka Peltonen (0400-532 822 tai hilkka15(at)gmail.com)

Kuivaniemen Luonto ry

  • Puheenjohtaja Mauri Huhtala (0400-907 317 tai mauri.huhtala(at)dnainternet.net)
  • Sihteeri Päivi Sanaksenaho

Kuusamon Luonnonystävät ry

  • Puheenjohtaja Jyrki Mäkelä (040-750 4511 ja jyrki.makela(at)kuusamo.fi)
  • Sihteeri Heli Junno (040-765 0931 tai heli.junno(at)kuusamo.fi)
  • Yhdistys facebookissa

Lakeuden Luonto ry

Oulujokilaakson Luonto ry

  • Puheenjohtaja Tuulikki Haataja-Enkenberg (tuulikki.haataja(at)dnainternet.net).
  • Yhdistyksen toiminta-aluetta ovat Muhoksen, Utajärven ja Vaalan kunnat.
  • Yhdistys facebookissa

Suomen luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistys ry

Pohjois-Suomenselän luonnonsuojeluyhdistys ry

Pudasjärven luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Pirkko-Liisa Luhta (0400-293 023 tai pirkkoliisa.luhta(at)gmail.com
  • Sihteeri Leena Puhakka (040-750 2598)
soutajia Iijoella
Iijoella soudetaan vuosittain heinäkuun ekalla viikolla. Kuva: Pirkko-Liisa Luhta

Pyhäjokialueen luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Kari Keskitalo (040-568 1753 tai kari.keskitalo(at)kotinet.com
  • Sihteeri Riku Rantala (rantala.riku(at)luukku.com)
  • sp: Pylsy@wippies.fi
  • Yhdistyksen kotisivut

Raahen Seudun Luonnonystävät ry

  • Puheenjohtaja Kauno Siltala (050-574 2113 tai kauno.siltala(at)gmail.com)
  • Sihteeri Tapani Karvonen (040-586 3620 tai tapani.karvonen(at)hotmail.com)
  • Yhdistys Facebookissa

Siikalatvan Luonto ry

  • Puheenjohtaja Antero Autio (040-5077651 tai antero.autio(at)pp.inet.fi)
  • Yhdistyksen toiminta-aluetta ovat Pyhäntä ja Siikalatva.

Puretut yhdistykset

Haukiputaan luonnonsuojeluyhdistys ry

Yhdistys on purettu. Haukipudas on nyt Oulun luonnonsuojeluyhdistyksen toiminta-aluetta.

Kalajokilaakson Luonto ry

Yhdistys on purettu. Sekä Kalajoki että jokilaakso ovat nyt Suomen luonnonsuojeluliiton Kalajokilaakson yhdistyksen toiminta-aluetta.

Ruukin luonnonsuojeluyhdistys ry

Yhdistys on purettu. Siikajoki on liitetty Raahen seudun luonnonystävien yhdistyksen toiminta-alueeseen.

Taivalkosken Luonto ry

Yhdistys on purettu ja liitetty osaksi Pudasjärven yhdistystä.