Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjois-Pohjanmaan piiri

Pohjois-Pohjanmaa
Navigaatio päälle/pois

Pohjois-Pohjanmaalla toimivat paikallisyhdistykset

luonnonkukkia tunnistamassa
Luonnonkukkapäivänä retkellä Hailuodossa. Kuva: Merja Ylönen

Hailuodon luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Kimmo Kaukonen (040 7260285) ja kimmo(at)dimpledesign.fi
  • sihteeri Asko Heikura
  • Yhdistyksen s-posti: hailuodon.luonto@gmail.com
  • Yhdistyksen kotisivut

Iin ympäristöyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Teijo Liedes (040 718 8401 ja teijo.liedes(at)ii.fi)
  • Sihteeri Pirjo Elovuoma-Käyrä (044 298 7001)
  • Yhdistys facebookissa

Suomen luonnonsuojeluliiton Kalajokilaakson yhdistys ry

  • Puheenjohtaja Riku Halmeenpää (riku.halmeenpaa(at)hotmail.com)
  • Sihteeri Anu Niemi-Himanka

Kempeleen-Oulunsalon luonnonsuojeluyhdistys ry

Kiiminkien luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Anneli Näppä (040 1470835 ja anneli.nappa(at)pp2.inet.fi)
  • Sihteeri Hilkka Peltonen (0400 532 822 tai hilkka15(at)gmail.com)

Kuivaniemen Luonto ry

  • Puheenjohtaja Mauri Huhtala (0400 907 317 ja mauri.huhtala(at)dnainternet.net)
  • Sihteeri Päivi Sanaksenaho

Kuusamon Luonnonystävät ry

  • Puheenjohtaja Jyrki Mäkelä (040 750 4511 ja jyrki.makela(at)kuusamo.fi)
  • Sihteeri Heli Junno (040 765 0931 ja heli.junno(at)kuusamo.fi)
  • Yhdistys facebookissa

Lakeuden Luonto ry

Oulujokilaakson Luonto ry

  • Puheenjohtaja Tuulikki Haataja-Enkenberg (tuulikki.haataja(at)dnainternet.net)
  • Sihteeri Raija Robinson
  • Yhdistyksen toiminta-aluetta ovat Muhos, Utajärvi ja Vaala.
  • Yhdistys facebookissa

Suomen luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistys ry

Pohjois-Suomenselän luonnonsuojeluyhdistys ry

Pudasjärven luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Pirkko-Liisa Luhta (0400 293 023 ja pirkkoliisa.luhta(at)gmail.com
  • Sihteeri Leena Puhakka (040 750 2598 ja leena.puhakka(at)hotmail.com)
soutajia Iijoella
Iijoella soudetaan vuosittain heinäkuun ekalla viikolla. Kuva: Pirkko-Liisa Luhta

Pyhäjokialueen luonnonsuojeluyhdistys ry

  • Puheenjohtaja Aarne Juhonsalo (a.ajuhonsalo(at)gmail.com)
  • Sihteeri Riku Rantala (rantala.riku(at)luukku.com)
  • sp: Pylsy@wippies.fi
  • Yhdistyksen kotisivut

Raahen Seudun Luonnonystävät ry

  • Puheenjohtaja Kauno Siltala (050 574 2113 ja kauno.siltala(at)gmail.com)
  • Sihteeri Tapani Karvonen (040 586 3620 ja tapani.karvonen(at)hotmail.com)
  • Yhdistys Facebookissa

Siikalatvan Luonto ry

  • Puheenjohtaja Antero Autio (040 5077651 ja antero.autio(at)pp.inet.fi)
  • Sihteeri Hilkka Ihalainen (040 4139202 ja ihalainenhilkka(at)gmail.com)
  • Yhdistyksen toiminta-aluetta ovat Pyhäntä ja Siikalatva.

Puretut yhdistykset

Haukiputaan luonnonsuojeluyhdistys ry

Yhdistys on purettu. Haukipudas on nyt Suomen luonnonsuojeluliiton Oulun yhdistyksen toiminta-aluetta.

Kalajokilaakson Luonto ry

Yhdistys on purettu. Sekä Kalajoki että jokilaakso ovat nyt Suomen luonnonsuojeluliiton Kalajokilaakson yhdistyksen toiminta-aluetta.

Ruukin luonnonsuojeluyhdistys ry

Yhdistys on purettu. Siikajoki on liitetty Raahen seudun luonnonystävien yhdistyksen toiminta-alueeseen.

Taivalkosken Luonto ry

Yhdistys on purettu ja liitetty osaksi Pudasjärven yhdistystä.