Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Etelä-Karjalan piiri Lappeenrannan seudun yhdistys

Lappeenranta
Navigaatio päälle/pois

Monipuolista toimintaa luvassa

Yhdistyksen syysvuosikokous pidettiin 29.10. Luonto- ja tiedekeskus Saimaariumin tiloissa Linnoituksen kärjessä. Toimintasuunnitelman mukaisesti vuonna 2020 on tarjolla reilu kymmenen retkeä ja muuta tapahtumaa, joista luvassa tarkempaa tietoa tapahtumapalstalla loppuvuoden aikana. Hallitukseen valittiin seuraavalle kaksivuotiskaudelle Salla Huuskonen, Pirjo Iivanainen, Martti Karhu, Anni Paarma ja Pertti Siilahti.

Vuosikokouksen jälkeen Kari-Matti Vuori esitteli Saimaariumin tiloja ja paljasti yhdistyksen uuden nimikkonorpan. Eteläisellä Saimaalla elokuussa 2018 verkkoon hukkunut noin 1,5-vuotias tyttökuutti sai yli sata nimiehdotusta. Joukossa olivat mm. Greta, Saima ja Miikkulainen, mutta kärkikolmikkoon nousivat Helmi, Taika ja … Halla! Hallan täytti Netta Lempiäinen Studio Naturaliasta. Hallan voi tavata Saimaariumin näyttelytiloissa Satamatiellä – käykäähän tervehtimässä!