Luonnonsuojeluliiton piirit kyseenalaistavat Metsähallituksen hakkuiden laillisuuden

Valtio aikoo hakata hallinnoimiaan, suojeluun kuuluvia metsiä. Luonnonsuojeluliiton piirit ja Lakiasiaintoimisto Maailma vaativat viranomaisia tutkimaan Metsähallituksen hakkuusuunnitelmien laillisuutta.
Kuva Paul Stevens

Teksti

Oona Lohilahti

Hakkuut kohdistuvat EU-direktiiveillä suojeltuihin boreaalisiin luonnonmetsiin, joiden heikentäminen on vastoin uutta ennallistamisasetusta.

Boreaalinen luonnonmetsä on EU:n luontodirektiivin mukainen, ensisijaisesti suojeltava luontotyyppi, ja sen tulevaisuus on arvioitu epäsuotuisaksi ellei suojelua lisätä merkittävästi. Nämä metsät ovat elintärkeitä lukuisille uhanalaisille lajeille.

Mukana olivat Luonnonsuojeluliiton Uudenmaan, Satakunnan, Pohjois-Karjalan, Kainuun, Pohjois-Pohjanmaan ja Lapin piirit.

”Lupa- ja valvontavirastolle toimitetut tiedot metsien lajistosta ja luontoarvoista ovat kiistattomat. Odotamme viranomaisen käsittelevän asiaa kiireellisenä ja Metsähallitukselta vastuullisia johtopäätöksiä tilanteen ratkaisemiseksi. Näiden kohteiden hakkaaminen olisi oppikirjaesimerkki luontokadon edistämisestä”, sanoo Suomen luonnonsuojeluliiton puheenjohtaja Hanna Halmeenpää.

Luonnonsuojeluliitto ja Greenpeace ovat yrittäneet saada neuvotteluratkaisua kohteiden hakkuista Metsähallituksen kanssa. Metsähallitus kuitenkin päätti edetä hakkuissa.

Luonnonsuojelija-lehti on jäsenetu