Saavutettavuustyökalut

Suomen luonnonsuojeluliitto SLL Pohjanmaan piiri Lapuan yhdistys

Lapua
Navigaatio päälle/pois

Pai­kal­li­syh­dis­tys­ten esit­te­ly­ta­pah­tu­ma 9. toukokuuta 2019 Paukun kult­tuu­ri­kes­kuk­ses­sa.

Järjestömarkkinoilla  torstaina 9. toukokuuta  Paukun alueella ympäristöyhdistyksen  hallituksen edustajat jakoivat innokkaasti pöytänsä  takaa informaatioita yhdistyksen toiminnasta ja runsaasti materiaalia  kävijöille kotiinviemisiksi. Linnunpönttöjen nikkarointi osoittautui  mieluisaksi askarteluksi kaikenikäisille Benjam Pöntisen opastuksella. Menekin perusteella uusia asuntoja siivekkäille ripustellaan lähiaikoina  runsaasti ympäri Lapuaa ja kauemmaksikin.

Tapahtuma oli tuulisesta säästä huolimatta onnistunut.  Aurinko lämmitti  sopivasti pönttönikkarin pajanurkkausta, jossa vasaran pauke jatkui lähes herkeämättä.

Mukavia kohtaamisia, lämpimiä toivotuksia, hyvää mieltä ja aitoa kiinnostusta paikallisluontoa kohtaan me esittelijät saimme kokea.

Yhdistyksen Facebook-sivulle odotetaan kuvapostauksia uusien pönttöjen asujien puuhista kesän mittaan.