Sijainti: Pääsivu / Paikallisyhdistykset

Paikallisyhdistykset

Uudenmaan piirin muodostavat 23 paikallista luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistystä. Yhdistykset järjestävät retkiä, talkoita ja muita tapahtumia sekä vaikuttavat paikallisiin suojelu- ja ympäristöasioihin. Uudenmaan piirin toimialue ulottuu myös Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntiin, joista Uudenmaan piiriin kuuluvat Hausjärvi, Loppi, Orimattila ja Riihimäki (Riihimäen ja Lopen yhdistykset).

 

Liittymällä jäseneksi tuet luonnonsuojelutyötämme. Tule mukaan toimintaan!

 

Yhdistysten toiminnasta saat lisätietoja suoraan yhdistyksistä (klikkaa linkkiä yhdistyksen nimen kohdalta) tai Uudenmaan piirin toimistosta:

p. 044 258 0598 tai sähköpostilla uusimaa(at)sll.fi 

 

Espoon ympäristöyhdistys - Esbo miljöförening, pj. Virpi Sahi, sähköposti: espyy.ry(at)kolumbus.fi

Grankulla miljöförening - Kauniaisten ympäristöyhdistys

pj. Camilla Sederholm, camilla.sederholm(at) gmail.com ja yhteyshenkilönä toimii Margarita Hidén, mahiden3(a)gmail.com p.  050-5360515                                                                                                              Uudenmaan piirin toimialue

Hangon ympäristöyhdistys - Hangö miljöförening, pj. Astrid Lindström, astrid.lindstrom(at)brev.fi

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys, pj. Jarmo Nieminen, nieminen.jarmo@gmail.com, 045 656 7542, järjestösihteeri Marja Rintala: helsy(at)sll.fi ja puh. 050 3011 633

Hyvinkään ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Tuija Lahtinen, tiedotusvastaava Tero Malinen, temaline(at)gmail.com

Inkoon-Siuntion ympäristöyhdistys, pj. Pia Virta, p. 040 756 32 41, pia.virta(at)iki.fi

Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Jyrki Ikonen, sähköposti: jyrki.ikonen(at)norwood.fi

Järvenpään ympäristöyhdistys, pj. Heta Rinta-Pollari, sähköposti: info(at)jympy.fi

Karjalohjan Luonto, pj. Rolf Oinonen, p (019) 356728, rolf.oinonen(at)gmail.com

Karkkilan luonnonsuojeluyhdistys, pj. Jaakko Ahopalo, p. (09) 2255588, siht. Tina Mattsson, 050 383 9087, tinam(at)luukku.com

Keravan ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Liisa Hyttinen, sähköposti: liisa.hyttinen(at)kotiportti.fi

Kirkkonummen ympäristöyhdistys - Kyrkslätts miljöförening, pj. Pekka Poutanen, poutapekka(at)yahoo.co.uk

Lohjan seudun ympäristöyhdistys, pj. Esa Lehtinen, sähköposti: esa.lehtinen(at)ely-keskus.fi

Lopen luonnonystävät, pj. Marjo Viitanen, marjo(at)marjoviitanen.fi

Jyri Rantanen Petkelsuo

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistys, pj. Olli Elo, olli.elo(at)msoynet.com

Nurmijärven luonto,  pj. Selen Raiskila, sraiskila(at)live.com

Raseborgs Natur och Miljö - Raaseporin Luonto ja Ympäristö, viestintävastaava Esko Vuorinen, p. 050 538 0386, esko.vuorinen(at)gmail.com, pj. Olli Borg, raseborgsnom(at)gmail.com

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys, pj. Harri Heinonen, heinosen.harri(at)gmail.com

Sipoon Luonnonsuojelijat - Sibbo Naturskyddare, puheenjohtaja Anders Albrecht, anders.albrecht(at)kolumbus.fi  ja sihteeri Heidi Lyytikäinen, heidi.lyytikainen(at)gmail.com

Suomen luonnonsuojeluliitto Tuusulan yhdistys ry, pj. Tiina Järvenkylä, sll.tuusula(at)gmail.com

Svartbäckinseudun luonnonsuojeluyhdistys - Svartbäckbygdens naturskyddsföreningpj. Anne Osmala
anne.osmala(at)hotmail.com, p. 040 5828380

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys ry, pj. Kimmo Jääskeläinen, jaaskimmo(at)gmail.com

Vihdin luonto, pj. Nippe Nikander, nippe.nikander(at)iki.fi, varapj. & sihteeri Merja Rytkönen rytkonen.merja(at)gmail.com

                                                                                                                                                                                       Kuva: Hyvinkään Petkelsuo / Jyri Rantanen. Hyvinkään, Järvenpään ja Tuusulan yhdistysten retkeltä 11.9.2011.

Päivitetty 14.2.2017/UI