Sijainti: Pääsivu / Paikallisyhdistykset

Paikallisyhdistykset

Uudenmaan piirin muodostavat v. 2018 22 paikallista luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistystä. Yhdistykset järjestävät retkiä, talkoita ja muita tapahtumia sekä vaikuttavat paikallisiin suojelu- ja ympäristöasioihin. Uudenmaan piirin toimialue ulottuu myös Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntiin, joista Uudenmaan piiriin kuuluvat Hausjärvi, Loppi, Orimattila ja Riihimäki (Riihimäen ja Lopen yhdistykset).

 

Liittymällä jäseneksi tuet luonnonsuojelutyötämme. Tule mukaan suojelemaan luontoa!

 

Yhdistysten toiminnasta saat lisätietoja suoraan yhdistyksistä (klikkaa linkkiä yhdistyksen nimen kohdalta) tai

Uudenmaan piirin toimistosta:p. 044 258 0598 tai sähköpostilla uusimaa(at)sll.fi 

 

Espoon ympäristöyhdistys - Esbo miljöförening, pj. Virpi Sahi, sähköposti: espyy.ry(at)kolumbus.fi

Grankulla miljöförening - Kauniaisten ympäristöyhdistys

pj. Camilla Sederholm, camilla.sederholm(at) gmail.com, yhteyshenkilönä toimii Margarita Hidén, mahiden3(a)gmail.com, p.050-5360515                                                                                                          Uudenmaan piirin toimialue

Hangon ympäristöyhdistys - Hangö miljöförening, pj. Astrid Lindström, astrid.lindstrom(at)brev.fi

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys, pj. Mika Välipirtti mika.valipirtti(at)gmail.com, järjestösihteeri Jenni Toikkanen, helsy (a) sll.fi ja puh. 050 3011 633

Hyvinkään ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Tuija Lahtinen

Inkoon-Siuntion ympäristöyhdistys, pj. Pia Virta, p. 040 756 32 41, pia.virta(at)iki.fi

Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Jyrki Ikonen, sähköposti: jyrki.ikonen(at)norwood.fi

Suomen luonnonsuojeluliitto Järvenpää, pj. Heta Rinta-Pollari, sähköposti: info(at)jympy.fi

Karjalohjan Luonto, yhdistys on purettu v. 2017 lopulla ja toiminta sulautettu Lohjan seudun ympäristöyhdistykseen, Karjalohjan alueen asioista tietää Rolf Oinonen, p (019) 356728, rolf.oinonen(at)gmail.com

Karkkilan luonnonsuojeluyhdistys, pj. Jaakko Ahopalo, p. (09) 2255588, siht. Tina Mattsson, p. 050 383 9087, tinam(at)luukku.com

Keravan ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Kristiina Savonsaari, kristiina.t(at)suomi24.fi, p. 040 749 2686

Kirkkonummen ympäristöyhdistys - Kyrkslätts miljöförening, pj. Laura Räsänen, laura.rasanen(at)kotikone.fi, p. 050 4389795

Lohjan seudun ympäristöyhdistys, pj. Esa Lehtinen, esa.lehtinen(at)ely-keskus.fi, p. 040 532 8830

Lopen luonnonystävät, pj. Marjo Viitanen, marjo(at)marjoviitanen.fi, p. 040 5844191

Jyri Rantanen Petkelsuo

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistys, pj. Olli Elo, olli.elo(at)msoynet.com, p. 040 504 5446

Nurmijärven Luonto,  pj. Selen Raiskila, sraiskila(at)live.com

Nurmijärven toimintaa 2017

Raseborgs Natur och Miljö - Raaseporin Luonto ja Ympäristö, viestintävastaava Esko Vuorinen, p. 050 538 0386, esko.vuorinen(at)gmail.com, pj. Olli Borg, raseborgsnom(at)gmail.com

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys, pj. Harri Heinonen, heinosen.harri(at)gmail.com, p. puh. 040 759 9908

Sipoon Luonnonsuojelijat - Sibbo Naturskyddare, puheenjohtaja Anders Albrecht, anders.albrecht(at)kolumbus.fi  ja sihteeri Heidi Lyytikäinen, heidi.lyytikainen(at)gmail.com, p. 050-4131837

Suomen luonnonsuojeluliitto Tuusulan yhdistys ry, pj. Tiina Järvenkylä, sll.tuusula(at)gmail.com

Svartbäckinseudun luonnonsuojeluyhdistys - Svartbäckbygdens naturskyddsföreningpj. Anne Osmala
anne.osmala(at)hotmail.com, p. 040 5828380

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys ry, sllvantaa(at)gmail.com tai pj. Kimmo Jääskeläinen, jaaskimmo(at)gmail.com

Vihdin luonto, pj. Katrin Aia, katrinaia23 (a) gmail.com ja sihteeri Merja Rytkönen rytkonen.merja(at)gmail.com

                                                                                                                                                                                       Kuva: Hyvinkään Petkelsuo / Jyri Rantanen. Hyvinkään, Järvenpään ja Tuusulan yhdistysten retkeltä 11.9.2011.

Päivitetty 13.2.2018/UI