Sijainti: Pääsivu / Paikallisyhdistykset

Paikallisyhdistykset

Uudenmaan piirin muodostavat v. 2018 22 paikallista luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistystä. Yhdistykset järjestävät retkiä, talkoita ja muita tapahtumia sekä vaikuttavat paikallisiin suojelu- ja ympäristöasioihin. Uudenmaan piirin toimialue ulottuu myös Päijät-Hämeen ja Kanta-Hämeen maakuntiin, joista Uudenmaan piiriin kuuluvat Hausjärvi, Loppi, Orimattila ja Riihimäki (Riihimäen ja Lopen yhdistykset).

 

Liittymällä jäseneksi tuet luonnonsuojelutyötämme. Tule mukaan suojelemaan luontoa!

 

Yhdistysten toiminnasta saat lisätietoja suoraan yhdistyksistä (klikkaa linkkiä yhdistyksen nimen kohdalta) tai

Uudenmaan piirin toimistosta:p. 044 258 0598 tai sähköpostilla uusimaa(at)sll.fi 

 

Espoon ympäristöyhdistys - Esbo miljöförening, pj. Virpi Sahi, sähköposti: espoo(a)sll.fi 

facebook-sivu/Espoo

Grankulla miljöförening - Kauniaisten ympäristöyhdistys

pj. Camilla Sederholm, camilla.sederholm(at) gmail.com, yhteyshenkilönä toimii Margarita Hidén, mahiden3(a)gmail.com, p.050-5360515, facebook-sivu/Grankulla-Kauniainen

Hangon ympäristöyhdistys - Hangö miljöförening, pj. Astrid Lindström, astrid.lindstrom(at)brev.fi, facebook-sivu/Hanko

Helsingin luonnonsuojeluyhdistys, pj. Mika Välipirtti mika.valipirtti(at)gmail.com, järjestösihteeri Jenni Toikkanen, helsy (a) sll.fi ja puh. 050 3011 633, fb/Helsinki, facebook-sivu/Helsinki

Hyvinkään ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Tuija Lahtinen, tuija.kaarina.lahtinen(at)gmail.com, facebook-sivu/Hyvinkää

Inkoon-Siuntion ympäristöyhdistys, pj. Vappu Heikkinen, 050 589 1015, vappu.heikkinen(at)gmail.com

Itä-Uudenmaan luonnon- ja ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Jyrki Ikonen, sähköposti: jyrki.ikonen(at)norwood.fi, facebook-sivu/Itä-Uusimaa

Suomen luonnonsuojeluliitto Järvenpää, pj. Heta Rinta-Pollari, sähköposti: info(at)jympy.fi, facebook-sivu/Järvenpää

Karjalohjan Luonto, yhdistys on purettu v. 2017 lopulla ja toiminta sulautettu Lohjan seudun ympäristöyhdistykseen, Karjalohjan alueen asioista tietää Rolf Oinonen, p (019) 356728, rolf.oinonen(at)gmail.com

Karkkilan luonnonsuojeluyhdistys, pj.Tina Mattsson, p. 050 383 9087, tinam(at)luukku.com

Keravan ympäristönsuojeluyhdistys, pj. Kristiina Savonsaari, kristiina.t(at)suomi24.fi, p. 040 749 2686, facebook-sivu/Kerava

Kirkkonummen ympäristöyhdistys - Kyrkslätts miljöförening, pj. Laura Räsänen, laura.rasanen(at)kotikone.fi, p. 050 4389795

Lohjan seudun ympäristöyhdistys, pj. Esa Lehtinen, esa.lehtinen(at)ely-keskus.fi, p. 040 532 8830, facebook-sivu/Lohja

Lopen luonnonystävät, pj. Marjo Viitanen, marjo(at)marjoviitanen.fi, p. 040 5844191, facebook-sivu/Loppi

Jyri Rantanen Petkelsuo

Mäntsälän luonnonsuojeluyhdistys, pj. Olli Elo, olli.elo(at)msoynet.com, p. 040 504 5446, facebook-sivu/Mäntsälä

Nurmijärven Luonto,  pj. Selen Raiskila, sraiskila(at)live.com, facebook-sivu/Nurmijärvi

Nurmijärven toimintaa 2017

Raseborgs Natur och Miljö - Raaseporin Luonto ja Ympäristö,       pj. Olli Borg, raseborgsnom(at)gmail.com, facebook-sivu/Raseborg-Raasepori

Riihimäen seudun luonnonsuojeluyhdistys, pj. Harri Heinonen, heinosen.harri(at)gmail.com, p. puh. 040 759 9908, facebook-sivu/Riihimäki

Sipoon Luonnonsuojelijat - Sibbo Naturskyddare, puheenjohtaja Anders Albrecht, anders.albrecht(at)kolumbus.fi  ja sihteeri Heidi Lyytikäinen, heidi.lyytikainen(at)gmail.com, p. 050-4131837, facebook-sivu/Sipoo-SIbbo

Suomen luonnonsuojeluliitto Tuusulan yhdistys ry, pj. Tiina Järvenkylä, sll.tuusula(at)gmail.com, facebook-sivu/Tuusula

Svartbäckinseudun luonnonsuojeluyhdistys - Svartbäckbygdens naturskyddsföreningpj. Anne Osmala
anne.osmala(at)hotmail.com, p. 040 5828380, facebook-sivu/Svartbäck

Suomen luonnonsuojeluliiton Vantaan yhdistys ry, sllvantaa(at)gmail.com tai pj. Kimmo Jääskeläinen, jaaskimmo(at)gmail.com

Vihdin luonto, pj. Katrin Aia, katrinaia23 (at) gmail.com, sihteeri Merja Rytkönen rytkonen.merja(at)gmail.com, facebook-sivu/Vihti

                                                                                                                                                                                       Kuva: Hyvinkään Petkelsuo / Jyri Rantanen. Hyvinkään, Järvenpään ja Tuusulan yhdistysten retkeltä 11.9.2011.

Päivitetty 13.2.2018/UI