Sijainti: Pääsivu / Toiminta / Piirihallitus

Piirihallitus

Tietoa piirihallituksen toiminnasta

Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piirin hallitus johtaa piirin toimintaa piirin varsinaisten kokousten (kevät- ja syyskokoukset) välillä. Hallitus valmistelee mm. toimintasuunnitelman ja talousarvion syyskokoukselle ja hoitaa näiden toimeenpanoa, sekä seuraa ja avustaa paikallisyhdistysten toimintaa ja tukee niiden aloitteita ja hankkeita. 

 

PIIRIN SÄÄNNÖT

Uudenmaan piiri uudisti sääntönsä viimeksi vuonna 2011 ja ne on hyväksytty PRH:ssa 12.10.2011 ja löydät ne tästä linkistä  (paperiversiota voi tiedustella piirin toimistosta).

Toimintasuunnitelma vuodelle 2017


Piirin kokouksia 2017

PIIRIHALLITUKSEN KOKOUKSET 

Uudenmaan piirin hallitus kokoontuu noin kerran kuussa. Kokoukset ovat yleensä SLL:n ja piirin toimitiloissa Lauttasaaressa (Itälahdenkatu 22 b-talo, A-rappu) Helsingissä ja alkavat kello 18 ellei toisin mainita.

- >  ILMOITATHAN  tulostasi Ursulalle: ursula.immonen (at) sll.fi

* keskiviikkona 22.11.2017 klo 17.30 toimistolla

  - yhteiskokous valtuutettujen kanssa, jossa käsitellään syysvaltuuston asioita.

Tulevat kokoukset:

ti 12.12.

- Kokoukselle tarkoitetut asiat ja hakemukset viimeistään VIIKKOA ENNEN piirin osoitteella: uusimaa(a)sll.fi


PIIRIN SYYSKOKOUS LAUANTAINA 11.11. RIIHIMÄELLÄ

Aamupäivällä retkeillään riihimäkeläisten opastamina, klo 13 on lounas ja klo 14 tietoiskut piirin toiminnasta ja piirin syyskokous klo 15.30 - 17 Punaisessa talossa (Rautatieläisten talo).

Lämpimästi tervetuloa!


Menneet kokoukset: 

- Piirihallitukset 2017: 19.1., 28.2., 16.3., 20.4. ja 16.5., 12.6. (sähköpostikokous), 22.8., 26.9., 23.10.

- PIIRIN KEVÄTKOKOUS oli 25.3. toimistolla 

- SLL:n valtuusto kokoontui 22.-23.4. Suomenlinnassa Helsingissä


LUONTOHELMISSÄ RETKIÄ JA TAPAHTUMIA KOKO KESÄN:

 

Katso Uudenmaan Luontohelmi-tapahtumat täältä:

http://www.sll.fi/uusimaa/tapahtumat/luontohelmi-tapahtumat

Suomen Luonnon päivä 26.8. tapahtumia mm.

  • Helsingin Keskuspuiston Luontohelmi -juhla 

    https://www.sll.fi/uusimaa/tapahtumat/helsingin-keskuspuiston-luontohelmi-juhla2608



Menneet 2017 

4.2. Luonnonpäivänä oli Luontohelmi-tapahtumia: Narinkkatorilla happening, retkiä oli Pohjan-Kiskon, Tuusulassa ja Hyvinkäällä.

13.5. Mustionjoki luontohelmeili Mustionjoen varressa Mustiolla 

17.6. Vantaankoskella, Hyvinkäällä, Riihimäellä sekä Keravalla helmeiltiin Vantaanjoen puolesta.

 

2016

  • SLL:n syysvaltuusto 26.-27.11. Jyväskylässä (valtuutetuille)
  • Piirin syyskokous oli 12.11.2016  Lauttasaaressa SLL:n toimistolla alkaen klo 14 ja Louhimo-seminaari 12.11. samassa paikassa klo 10- 13
  • 2016 piirihallituksen kokoukset olivat 27.1., 16.2., 14.3.,  20.4., 17.5. ja 13.6., 25.8., 20.9., 26.10., 22.11. ja 15.12.2016.
  • Piirin kevätkokous oli lauantaina 9.4.2016 Raaseporin Fiskarsissa
  • Liittovaltuuston kevätkokous oli Orivedellä 23. - 24.4.2016
  • Luonnonsuojeluliiton liittokokous oli 3.-4.9. Turussa

 

Lomakkeita:

  • Paikallistuen hakulomake  doc 

 


Vuoden 2017 piirihallitus 

valittiin piirin syyskokouksessa 12.11.2016

Puheenjohtaja Laura Räsänen Kirkkonummelta, puh. puh. 050 4389 795 ja sähköposti: laura.rasanen(at)kotikone.fi

Varapuheenjohtaja 2017 Tiina Järvenkylä Tuusulasta, tiina.jarvenkyla(at)gmail.com 

Piirihallituksen jäsenet 

Antti Halkka, Helsinki    antti.halkka()sll.fi

Pirjo Itkonen, Espoo   pirjo.itkonen()sll.fi

Tiina Järvenkylä, Tuusula  tiina.jarvenkyla()gmail.com

Cristian Laevuo, Riihmäki   cristian.laevuo()hotmail.com

Jouni Lamminmäki, Vantaa   jouni.lamminmaki()gmail.com

Esa Lehtinen, Lohja   esa.lehtinen()ely-keskus.fi

Pasi Raipola, Espoo  tuosatu()saunalahti.fi

Selen Raiskila, Nurmijärvi   sraiskila()live.com

Mirja Suhonen, Porvoo   mirja.suhonen()teamliitto.fi

Pia Virta, Siuntio  pvirta1()gmail.com

 

Varajäsenet 2017

Laura Ahopelto, Espoo   laura.ahopelto()sll.fi

Yrjö Ala-Paavola, Hyvinkää   yap()fimug.fi

Veli-Risto (Riku) Cajander, Kirkkonummi   ymparistosaluuna()gmail.com

Mia Holopainen, Helsinki   mia.holopainen()luukku.com

Hannu Ikonen, Loviisa   hannu.ikonen()porvoo2009.org

Tero Malinen, Hyvinkää   temaline()gmail.com

Reija-Riikka Stenbäck, Askola   rrstenback()gmail.com

Yuki Taguchi, Vantaa   yuki.taguchi()brightgroup.fi

Hilkka Toivonen, Siuntio   hilkka.toivonen()kolumbus.fi

Stephen Venn, Espoo   stephen.venn()helsinki.fi

 

  • Piirihallituksen kokouksia valmistelee työvaliokunta.

Jäsenet vuonna 2017 ovat pj. Laura Räsänen, varapj. Tiina Järvenkylä, hallituksesta lisäksi Jouni Lamminmäki, Selen Raiskila ja Pia Virta sekä työntekijät Ursula Immonen ja Tapani Veistola. Ryhmä kokoontuu tarvittaessa.

  • Piirin taloudenhoitajana/kirjanpitäjänä toimii tilitoimisto Mansikka Oy ja tilintarkastajana toimii KPMG Oy Ab.

 

kuuluu seuraaviin kategorioihin: