Sijainti: Pääsivu / Ajankohtaista / Ajankohtaista ympäri maata

Ajankohtaista ympäri maata

Uutisia Luonnonsuojeluliiton toiminnasta koko Suomessa - myös luonnonsuojelupiireissä ja paikallisyhdistyksissä.

Suomen luonnonsuojeluliiton Satakunnan piirin henkilövalinnat vuodelle 2018

Suomen luonnonsuojeluliiton Satakunnan piiri valitsi syyskokouksessaan Harjavallassa 22.11.2017 piirin puheenjohtajaksi vuodelle 2018 Kari Ylikosken Ulvilasta

Suomen luonnonsuojeluliiton Satakunnan piirin henkilövalinnat vuodelle 2018 - Lue lisää...

Hallilassa järjesttiin polunraivaustalkoot

Hallilassa järjesttiin polunraivaustalkoot

Sunnuntaina 29.11.2017 räntäsateen vihmoessa raivasimme polun auki hakkuujätteestä Tampereen Hallillassa.

Hallilassa järjesttiin polunraivaustalkoot - Lue lisää...

Syyskokouskuulumisia

Suomen luonnonsuojeluliiton Tampereen yhdistyksen sääntömääräinen syyskokous pidettiin 14.11.2017.

Syyskokouskuulumisia - Lue lisää...

Hallitus 2018

Suomen luonnonsuojeluliiton Tampereen yhdistyksen syyskokouksessa 14.11.2017 valittiin hallitus ja toimihenkilöt vuodelle 2018.

Hallitus 2018 - Lue lisää...

Maakuntakaavoihin tarvitaan lisää suojelualuevarauksia

(11.11.2017) Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piirin syyskokous esittää lisää suojelualuevarauksia maakuntakaavoihin luonnon köyhtymisen pysäyttämiseksi. Piirin ensi vuoden toiminnan kärjet ovat metsät, Ketosirkka II -luonnonhoitohanke ja meluntorjuntaa edistävä Hiljan päivä.

Maakuntakaavoihin tarvitaan lisää suojelualuevarauksia - Lue lisää...

Espoon luontohelmet - luontokuvakilpailun yleisöäänestys on käynnissä!

Espoon ympäristöyhdistys järjesti luontokuvakilpailun, jolla juhlistetaan 100-vuotiasta Suomea ja espoolaista luontoa! Luontokuvakilpailun yleisöäänestys käynnistyi 10.11.

Espoon luontohelmet - luontokuvakilpailun yleisöäänestys on käynnissä! - Lue lisää...

Kintulammin retkeilyalue valmistuu vähitellen

Kintulammin retkeilyalue valmistuu vähitellen

Kintulammin retkeilyalueella tehtiin kuluvana vuonna kaikenlaista. Hanke on ollut melkoisen intensiivinen, sillä retkeilyaluetta alettiin puuhata vasta keväällä Tampereen Ekokumppanien johdolla. Vuoden aikana Kintulammin 650 hehtaarin retkeilyalueelle on tehty runsaasti lyhyitä, muutaman kilometrin pituisia ympyräreittejä yhteensä noin 15 kilometrin matkalle, neljä retkeilevien arkkitehtien suunnittelemaa laavua (rakenteilla), yhden nuotiopaikka, opasteita (rakenteilla), sekä noin 600 metriä pitkoksia.

Kintulammin retkeilyalue valmistuu vähitellen - Lue lisää...

Mikkelissä keskustellaan biotalouden vaikutuksesta ilmastoon

Mikkelissä keskustellaan biotalouden vaikutuksesta ilmastoon

Suomen luonnonsuojeluliitto järjestää 1.11. Mikkelissä seminaarin biotalouden vaikutuksesta ilmastonmuutokseen. Biotalous on Suomessa yksi ajankohtaisimmista ympäristöaiheista, johon kohdistuu suuria odotuksia ympäristön ja talouden kannalta. Biotalous koskettaa Suomessa erityisesti metsiä, joilla vaikutetaan myös globaalisti ilmastonmuutokseen.

Mikkelissä keskustellaan biotalouden vaikutuksesta ilmastoon - Lue lisää...

Metsätalous tekee rahaa ilmastonmuutoksella

Juuri nyt lukuisia uusia sellukattiloita puun pikakäyttöön puskeva puubisnes on luonnon-, vesien- ja ilmastonsuojelun kannalta kuin ylinopeutta liukkaalla tiellä ristiriitaristeysten läpi runnova rekka-auto. Se paitsi vaarantaa lähelle osuvat eliöt, myös aiheuttaa päästöjä ilmaan enemmän kuin kohtuullisesti eteneminen ja kielteiset vaikutukset oikeasti minimoiminen.

Metsätalous tekee rahaa ilmastonmuutoksella - Lue lisää...

Satakunnan luonto -blogi

Satakunnan luonnonsuojelupiirin oma Satakunnan luonto -blogi on avattu 1.3.2017 Suomi100-vuoden kunniaksi.

Satakunnan luonto -blogi - Lue lisää...

Uutiskirje

Tysyn uutiskirjeestä saat tietoa ajankohtaisista yhdistyksen tapahtumista ja toimintaamme liittyvistä uutisista.

Uutiskirje - Lue lisää...

Luonnonsuojelu ja yhdessä tekeminen kiinnostavat turvapaikanhakijoita ja maahanmuuttajia

Kotouttavaa luonnonhoitoa Pirkanmaalla (Kolu) -hankkeen ensimmäinen maastokausi päättyy tiistaina 10.10. siellä mistä se keväällä alkoikin – Oriveden Siitamaan. Hanke jatkaa erittäin uhanalaisen tummaverkkoperhosen elinympäristön hoitamista raivaamalla niityltä vesakkoa. Turvapaikanhakijat ja suomalaiset hoitavat luontoa yhdessä. Tiedotusvälineiden edustajat ovat tervetulleita seuraamaan tapahtumaa kello 10:30 alkaen.

Luonnonsuojelu ja yhdessä tekeminen kiinnostavat turvapaikanhakijoita ja maahanmuuttajia - Lue lisää...

Uusi luonnonsuojelualue halkaistaan ulkoiluväylällä Espoon Harmaakalliossa

Espoon Harmaakallioon perustettavalle luonnonsuojelualueelle on rakenteilla uusi ulkoiluväylä, joka syö jopa lähes viisi hehtaaria suojeltavaa metsää. Uuden väylän lisäksi kaupunki suunnittelee Lehtikaskenniitylle ja Vantinlaaksoon johtavien ulkoilureittien leventämistä. Kaupunkitekniikan keskus esittelee suunnitelmansa 3.10. klo 16:30.

Uusi luonnonsuojelualue halkaistaan ulkoiluväylällä Espoon Harmaakalliossa - Lue lisää...

 Luonnonsuojelijat valittivat Vantaan turvetta polttavasta voimalasta

Luonnonsuojelijat valittivat Vantaan turvetta polttavasta voimalasta

(25.9.2017) Maan ystävät ja Suomen luonnonsuojeluliiton Uudenmaan piiri ovat valittaneet Vantaan Martinlaakson voimalaitoksen ympäristöluvasta. Voimalan ykköskattilassa aiotaan ryhtyä polttamaan puun rinnalla turvetta. Järjestöt vaativat Vaasan hallinto-oikeutta ensisijaisesti hylkäämään luvan. Toissijaisesti ne vaativat muutoksia ympäristöluvan ehtoihin ilmansaasteiden, melun ja turvepölyn haittojen vähentämiseksi.

Luonnonsuojelijat valittivat Vantaan turvetta polttavasta voimalasta - Lue lisää...

Luonnonsuojeluliitto valittaa Oulujärven hakkuupäätöksestä

Luonnonsuojeluliitto valittaa Oulujärven hakkuupäätöksestä

Suomen luonnonsuojeluliitto on pettynyt Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskuksen päätöksestä sallia Metsähallituksen laajat hakkuut Oulujärven saarilla.

Luonnonsuojeluliitto valittaa Oulujärven hakkuupäätöksestä - Lue lisää...