Vastaselitys Espoon Golfseuran vesilupajutussa
(9.4.2009)
VAASAN HALLINTO-OIKEUS
ASIA Vastaselitys
VIITTEENNE Diaarinumeronne 00343-00344/09/5208
VALITUKSENALAINEN PÄÄTÖS
Länsi-Suomen ympäristölupaviraston päätös 17.11.2008 Nro 108/2008/3,
Dnro LSY-2007-Y-255
VALITTAJA Uudenmaan ympäristönsuojelupiiri ry, Helsinki
PROSESSIOSOITE
Luonnonsuojelusihteeri Tapani Veistola
Uudenmaan ympäristönsuojelupiiri ry
c/o Suomen luonnonsuojeluliitto, Kotkankatu 9, 00510 Helsinki
Puhelin (09) 228 08 266, 0400 615 530
Telekopio (09) 228 08 200
Sähköposti: uusimaa (at) sll.fi
VASTASELITYS
1 Espoon Golfseuran vastine
1.1 Vedenoton vaikutukset vesiluontoon
Espoon Golfseura katsoo vastineessaan, että golfseuran vedenotto ei poikkea sen aikaisempien vuosikymmenien vedenotosta eikä se ole jokiuoman minimivirtaamaa pienentävä tekijä. Lisäksi säännöstely ja vedenotto eivät ole sen mielestä vaikuttaneet joen taimenkantaan haitallisesti.
Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin mielestä säännöstely ja vedenotto eivät ole parantaneet vesiluonnon ja lajien elinolosuhteita joessa vaan heikentäneet niitä.
Alivirtaama ei ole ollut ennen säännöstelyä ja vedenottoa niin pieni kuin nyt. Myös 20 l/s on luonnon kannalta hyvin pieni alivirtaama.
Mitä tilanteeseen ennen säännöstelyä tulee, jo pelkästään taimenen, rapujen ja nahkiaisten olemassaolo Gumbölenjoessa kertoo siitä, että virtaama ei ole loppunut kesken vuotta. Muuten näitä lajeja ei koskaan olisi ollutkaan tässä vesistössä tai ne olisivat sieltä ajan mittaan hävinneet.
Taimenkanta on heikentynyt merkittävästi 1980-luvun aikana ja sen jälkeen. Taimenen poikasia ei ole saatu runsaasti viime vuosina. Päinvastoin tiheydet ovat korkeintaan tyydyttäviä verrattuna siihen millaisia ne voisivat olla hyvinvoivassa kannassa. Tämä käy hyvin ilmi valituksen liitteinä toimitetuista Espoon veden tutkimusraportista ja koekalastustuloksista.
Esimerkiksi Ari Saura kirjoittaa säännöstelyn ja golfkenttien vaikutuksista raportissaan "Taimenen säilyttäminen Gumbölenjoessa" (RKTL Kalatutkimuksia 157/1999) s. 13-14. Teos on alkuperäisen valituksemme liitteenä.
1.2 Vesiluvan tarve
Espoon Golfseura on harmissaan siitä, että se on joutunut hakemaan Uudenmaan ympäristökeskuksen kehotuksesta hakemaan vesiluvan.
Espoon Golfseura on ottanut vettä ilmaiseksi ilman kuluja lähes 30 vuotta. Samalla kentän vedenottorakenteet (kuten pato) ovat estäneet tai vaikeuttaneet vesieliöiden vaellusta. Lisäksi golfkenttä on vaikuttanut jokeen maankäytön muutosten ja salaojitusten sekä lannoituksen kautta.
Golfkentän hoidossa ei ole noudatettu edes suojavyöhykesuosituksia. Myös jokivarren luontaista suojaavaa puustoa harvennetaan jatkuvasti. Kenttä toimii vuokralla kaupungin omistamalla maalla, joka on yleiskaavassa virkistysaluetta. On ilman muuta selvää, ettei vuokralaisen toiminta saa aiheuttaa mittavaa haittaa luonnolle ja ympäristölle.
Erityisesti huomattakoon, että myös Suomen Golfliiton ympäristökäsikirjassa suositellaan veden varastoimista altaisiin kuivien kausien varalle sekä kentän valumavesien keräämistä kasteluvedeksi.
Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin mielestä on korkea aika saada Espoon Golfseuran kentän hoito vesilain ja nykyisten vesistöjä koskevien ympäristötavoitteiden mukaiseen kuntoon.
2 Espoon kaupungin vastine
Vaatimuksemme ovat Espoon kaupungin kanssa samansuuntaiset.
YHTEENVETO
Espoon Golfseuran vastineessa ei tullut esille asiasta mitään uutta. Sitä vastoin Espoon kaupungin vastine tukee muutoksenhakuamme. Näistä syistä pidämme vaatimuksemme voimassa.
PÄIVÄYS Helsingissä, 9. huhtikuuta 2009
VAKUUDEKSI
UUDENMAAN YMPÄRISTÖNSUOJELUPIIRI R.Y.
Leo Stranius Tapani Veistola
puheenjohtaja luonnonsuojelusihteeri

