Luonnonsuojeluliitto arvostelee Itämeren kaasuputken kiirehtimistä
(12.2.2010) Luonnonsuojeluliitto on tyytyväinen siihen, että Itämeren kaasuputken haittoja rajoitetaan monilla senkin vaatimilla lupaehdoilla. Liitto arvostelee kuitenkin hankkeen kiirehtimistä. Uusista lisäselvityksistä ei pyydetty vastaselityksiä ja töiden aloittamislupa vie kansalaisilta käytännössä muutoksenhakuoikeuden. Liitto päättää mahdollisesta muutoksenhausta myöhemmin.
Suomen ympäristövaikutusten arviointi ja vesilupa eivät pystyneet puuttumaan hankkeen pääongelmiin. Kaasuputki on suurin ihmisen koskaan Itämereen tekemä rakenne ja maakaasu on fossiilinen polttoaine. Hankkeella olisi ollut muita vaihtoehtoja esimerkiksi Venäjän vesillä ja maalla Itämeren eteläpuolella. Näitä isoja pääasioita ei Suomen ympäristölainsäädäntö pystynyt käsittelemään vaan siinä säädeltiin teknisiä sivuasioita.
Luonnonsuojeluliitto arvostelee hankkeen kiirehtimistä, mikä vaarantaa kansalaisten perusoikeuksia. Monet ympäristövaikutusten arvioinnissa esitetyt lisäselvitykset tulivat vasta lupavaiheessa niin, että niihin eivät kansalaiset enää voineet ottaa kantaa. Nord Stream oli toimittanut vielä tammikuussa kaksi mapillista lisäselvityksiä, joihin aluehallintovirasto ei pyytänyt vastaselityksiä. Kun Luonnonsuojeluliitto pyysi asiakirjoista kopioita vastaselityksen antamiseksi, aluehallintovirasto ei saanut niitä toimitettua ennen päätöksen antamista.
Töiden aloittamisluvan antaminen ennen muutoksenhakujen ratkaisemista vie kansalaisilta käytännössä valitusoikeuden. Jos joku valittaa asiasta, putki ehditään rakentaa ennen kuin lopullinen ratkaisu tulee aikanaan korkeimmasta hallinto-oikeudesta.
Lisätietoja:
- toiminnanjohtaja Eero Yrjö-Koskinen, puhelin 050 347 8778
- luonnonsuojeluasiantuntija Tapani Veistola, puhelin 0400 615 530