Verkkokuolemat osoittavat saimaannorpan suojelun epäonnistuneen
(14.7.2009) Kesän aikana ilmi tulleet saimaannorpan verkkokuolemat osoittavat, että sukupuuton uhkaaman lajin suojelua on syytä tehostaa keväisellä verkkokalastuskiellolla. Koska maa- ja metsätalousministeriö on epäonnistunut saimaannorpan suojelussa, on Suomen luonnonsuojeluliitto päättänyt kirjoittaa asiasta Euroopan komissiolle.
Tänä vuonna on tullut ilmi jo kolme saimaannorpan verkkokuolemaa. Kolmen heikon pesimätalven jälkeen yhtään norppaa ei ole varaa menettää verkkoihin. Kannan väheneminen on vaarassa jatkua muutenkin, kun pienemmät norppasukupolvet tuottavat entistä vähemmän poikasia.
Vapaaehtoisia verkkokalastusrajoituksia on syntynyt vain noin puolet maa- ja metsätalousministeriön tavoitteesta. Nekin sijoittuvat enemmän selkävesille kuin norpille vaarallisiin lahtiin. Luonnonsuojeluliiton mielestä saimaannorppa-alueille pitää saada ensi kevääksi verkkokalastuskielto.
Koska maa- ja metsätalousministeriö ei ole saanut saimaannorpan suojelua kuntoon, on Luonnonsuojeluliitto päättänyt ottaa yhteyttä Euroopan komissioon. Saimaannorpan suojelun laiminlyönnit rikkovat peräti kolmea luontodirektiivin kohtaa.
Saimaannorpan suojelemiseksi on Saimaalle perustettu Natura 2000 -alueita. Maa-ja metsätalousministeriö ei kuitenkaan keväällä kieltänyt verkkoja edes näillä suojelualueilla.
Ministeriö ei tehnyt myöskään direktiivin vaatimaa arviointia keväällä antamansa asetuksen vaikutuksista Natura-alueiden saimaannorppiin. Sen sijaan se salli verkkojen käytön, joita Riista- ja kalatalouden tutkimuslaitos pitää kuuteille vaarallisina.
Saimaannorpan kannan pienentyessä suojelutoimia on pakko tehostaa. Luonnonsuojeluliitto toivoo, että Suomi alkaa vihdoin noudattaa Euroopan yhteisön lainsäädäntöä myös luontodirektiivin osalta.
Lisätietoja:
- aluepäällikkö, saimaannorppakoordinaattori Kaarina Tiainen, SLL, puh. 050 324 0456
- puheenjohtaja Risto Sulkava, SLL, puh. 050 560 2113
Kantelu Euroopan komissiolle saimaannorpan suojelusta:
http://www.sll.fi/tiedotus/lausunnot/liitto/2009/sll-ec-saimaannorppa-290609