Luonnonsuojeluliitto suosittelee välttämään GMO-makkaroita
(6.8.2007) Suomen luonnonsuojeluliiton mielestä Suomen tulee pyrkiä kestävään maataloustuotantoon. Se on mahdollista ilman geenimuunneltuja kasveja, rehuja tai kotieläimiä. Liitto kehottaa suomalaisia kuluttajia osoittamaan mieltään GMO-lihatuotteita vastaan.
LSO Foods aloitti kesäkuussa gm-rehun maahantuonnin. LSO Foods toimittaa lihaa HK Ruokatalolle ja Järvi-Suomen Portille.
"Esimerkiksi HK:n Sininen, Camping, Kabanossi, UkkoPekka ja OK Lenkki kannattaa jatkossa jättää kaupan hyllylle. HK Ruokatalon ja Järvi-Suomen Portin tuotteiden boikotoiminen on tehokas keino, jolla kuluttajat voivat vaikuttaa Suomessa käytettävään rehuun", sanoo Riitta Savikko Suomen luonnonsuojeluliitosta.
Luonnonsuojeluliiton mielestä ihmisillä on oikeus tietää, mitä heidän ruokansa sisältää ja miten se on tuotettu. Lainsäädännöllä pitää kyetä varmistamaan ihmisten valinnanvapauden säilyminen. GMO-merkinnät tulee tehdä pakolliseksi. Tällä hetkellä pakkausmerkinnöissä ei kerrota, onko liha, maito tai kananmunat tuotettu geenirehulla.
"Geenimuunneltuja ainesosia sisältävän rehun maahantuonti saastuttaa tarpeettomasti Suomen maataloutta", toteaa Suomen luonnonsuojeluliiton GMO-asiantuntija Liisa Kuusipalo.
Suomen maatalousstrategian kannalta on huomattava, että GMO-tuotannon käyttöönotto kyseenalaistaisi Suomen maineen puhtaan maatalouden maana. Se vaarantaisi myös koko luomutuotantomme.
Lisätietoja:
- vs. ympäristönsuojelukoordinaattori Riitta Savikko, SLL, puh. 040-8343997
- Suomen luonnonsuojeluliiton GMO-asiantuntija, solubiologi FT Liisa Kuusipalo, puh. 050-547 6548
- Luonnonsuojeluliiton tiedote 12.7.2007: Geenirehu veisi suomalaisen lihan puhtauden

