Omat työkalut
SLL Piiri Tiedotus Tiedotteet Liitto 2005 Luonnonsuojeluliitto: EU-kanne on Suomen epäonnistuneen susipolitiikan syy

Luonnonsuojeluliitto: EU-kanne on Suomen epäonnistuneen susipolitiikan syy

(6.10.2005) Vuosien riitely suden metsästyksestä on johtanut Euroopan yhteisöjen komission kanteeseen Suomea vastaan. Susia on metsästetty luontodirektiivin vastaisesti, minkä johdosta komissio puuttuu nyt Suomen harjoittamaan sudenmetsästykseen.

"Kanteessa ei ole kyse Suomi-EU -maaottelusta vaan sudenmetsästyksen epäkohdista", luonnonsuojelupäällikkö Ilpo Kuronen tähdentää. "Kanne on maa- ja metsätalousministeriön aikaisempien vuosien epäonnistuneen susipolitiikan tulos. Suomella pitää olla malttia ja viisautta hoitaa itse susiasiansa lopettamalla laittomuudet ja tekemällä sudelle kunnollinen suojelusuunnitelma vuosiksi eteenpäin."

"Komission kanteessa ei ole esitetty mitään tarkkaa lukua, mikä olisi velvoite Suomen susikannaksi, vaan se on Suomen itse määriteltävä", Kuronen sanoo.

Komissio näyttää viittaavan Suomen omaan uhanalaisarviointiin. Sen mukaan susi on Suomessa erittäin uhanalainen. "Suomen lajien uhanalaisuus 2000 -julkaisun mukaan uhanalaisen lajin kannan pitää olla yli tuhat lisääntymiskykyistä yksilöä. Luku perustuu IUCN:n kansainväliseen uhanalaisuusluokitukseen ja se on huomioitava Suomessa suden hoitosuunnitelmaa laadittaessa", toteaa suurpetovastaava Riku Lumiaro.

"Luontodirektiivi sallii häirikkösusien poistamisen", Kuronen painottaa ja jatkaa: "Metsästyshallinto on kuitenkin myöntänyt luontodirektiivin vastaisesti suden tappolupia ilman todettuja haittoja ja harkintaa niiden ennaltaehkäisemisestä muilla keinoin. Suomen tulee heti lopettaa suden laiton metsästys. Lausuntokierroksella olevaan suden hoitosuunnitelmaan tulee lisätä aikataulu suden saamiseksi uhanalaisuudesta suotuisan suojelun tasoon."

 

Lisätiedot:

Tehdyt toimenpiteet