Ilmasto muuttuu - pirkanmaalaiset kansanedustajat pohtivat vielä kantojaan
24.11.2005
Suomen luonnonsuojeluliiton ja Greenpeacen 2astetta-kiertue saapuu torstaina 24.11. Tampereelle. Koskikeskuksessa klo 10-18 tiedotuspistettä pitävät järjestöt haluavat kannustaa tamperelaisia vaatimaan alueensa kansanedustajilta rohkeita ja ripeitä toimia ilmastonmuutoksen torjumiseksi.
"2astetta-kiertueen tavoitteena on herättää keskustelua siitä, mikä on katastrofaalinen ilmastonmuutos ja mitä asialle pitäisi Suomessa tehdä", kertoo Suomen luonnonsuojeluliiton energia-asiantuntija Tuuli Kaskinen.
Kiertue pysähtyy Tampereelle otolliseen aikaan, sillä Kauppa- ja teollisuusministeri Mauri Pekkarinen antaa torstaina julkisuuteen yksityiskohtaiset tiedot pitkään valmistellusta energia- ja ilmastostrategiasta.
"Strategia on ennakkotietojen mukaan lähinnä kokoelma selityksiä sille, miksi Suomi ei voi kääntää päästöjään laskuun edes 20 vuoden kuluessa. Se on järkyttävää. Meidänhän pitäisi vähentää päästöjä 30 % jo vuoteen 2030 mennessä", toteaa Kaskinen.
Onneksi eduskunnasta löytyy Luonnonsuojeluliiton ja Greenpeacen loka-marraskuussa tekemän ilmastokyselyn perusteella muunkinlaisia kantoja. Pirkanmaalaisia kansanedustajia kyselyyn vastasi vain neljä, mutta he kaikki ovat sitä mieltä, että Suomen on tehtävä edistyksellistä ilmastopolitiikkaa. Päästöjä on heidän mukaansa vähennettävä 60-80 % vuoteen 2050 mennessä.
Lisäksi kansanedustajilla on monipuolisia ehdotuksia ilmastonmuutoksen torjumiseksi. Esimerkiksi Oras Tynkkynen (vihr) vaatii syöttötariffien käyttöönottoa uusiutuvan energian tukemiseksi ja Mikko Alatalo (kesk) kimppakyytien tukemista liikenteen päästöjen alentamiseksi.
"Näille edustajille täytyy nostaa hattua osallistumisesta ilmastokeskusteluun, iloitsee Kaskinen. - Ilmastonmuutos on ongelma, johon koko Suomi etsii vastauksia ja kansanedustajien täytyy olla herättelemässä keskustelua."
Vaikka globaali lämpeneminen onnistuttaisiin rajoittamaan kahteen asteeseen, ilmastonmuutoksen seuraukset näkyvät myös paikallisesti. Tämän vuosisadan lopussa Tampereella voi olla lähes samanlainen ilmasto kuin Latvian Riiassa nykyään. Se tarkoittaisi lumettomia ja pimeitä talvia ja dramaattisia muutoksia esimerkiksi lajistossa.
Ilmastokeskustelun vauhdittamiseksi ympäristöjärjestöt tekivät loka-marraskuussa eduskunnassa kyselyn ilmastopolitiikan suurista linjoista. Kyselyn vastaukset julkistettiin viime viikolla internetissä osoitteessa www.2astetta.net .
LISÄTIETOJA:
- Tuuli Kaskinen, energia-asiantuntija, Suomen luonnonsuojeluliitto, puh. 050 5149752 -www.2astetta.net . (kansanedustajakyselyn tulokset)

