Luonnonsuojelijoiden uraanityö palkittiin – Kuusamon luvat tutkitaan
(19.1.2007) Luonnonsuojeluliiton mielestä on hyvä, että kauppa- ja teollisuusministeriö kumosi Etelä-Suomen ja Kolarin kaivosvaltaukset. Luonnonsuojeluliitto ei hyväksy myöskään Kuusamon valtauksia. Niitä tutkitaan paikallisten ihmisten kanssa viikonloppuna Kuusamossa pidettävässä valtakunnallisessa uraanikaivostapaamisessa.
”Etelä-Suomen ja Kolarin uraanivaltaushakemusten kaatuminen osoittaa, että luonnonsuojelijoiden työ on kannattanut. Pääongelma on, että heikko kaivoslaki houkuttelee ulkomaisia kaivosyhtiöitä Suomeen. Vanhentunut kaivoslaki pitää uusia, jotta kansalaiset ja ympäristö otettaisiin paremmin huomioon”, luonnonsuojelusihteeri Tapani Veistola sanoo.
Kansanliikkeet tervehtivät kaivosten hylkäyspäätöksiä voittona. ”Osittainen torjuntavoitto maanpuolustustyössä”, sanoo Tapio Reinikainen Porvoosta.
“Hylkäyspäätös on oikea. Uraanikaivokset eivät sovi Lappiin“, Muonion Luonnon puheenjohtaja Markku Kuortti vahvistaa.
”Arevan kaivosvaltausten hylkääminen Länsi-Uudellamaalla ja Varsinais-Suomessa oli järjen voitto”, sanoo Hannu Haapa. ”Nyt voimme keskittyä arkeen ja suunnata apumme pohjoisten valtaushakemusten torjuntaan.”
Luonnonsuojeluliitto auttaa kuusamolaisia tutkimaan päätökset ja hakemaan tarvittaessa niihin muutosta. Työ alkaa viikonloppuna Kuusamossa pidettävässä valtakunnallisessa uraanitapaamisessa.
”Kuusamon nyt hyväksytty päätös on kansalaisten ympäristöoikeuksia korostavan Århusin sopimuksen vastainen”, Mikko Haataja Kuusamosta sanoo.
"Kuusamon kalastualue, kalastusseurat, Vasaraperän kyläläiset, maanomistajat, luontomatkailuyrittäjät ja ympäristöjärjestöt vastustavat päätöstä vääränä”, Kuusamon kalastusalueen puheenjohtaja Olavi Jäkäläniemi sanoo. ”Jos näissä asioissa antaa pikkusormen, siinä menee koko käsi.”
LISÄTIETOJA:
- Tapani Veistola, luonnonsuojelusihteeri, SLL, puhelin 0400 615 530 (Turussa klo 12.00 asti)
- Leo Stranius, SLL / Uudenmaan ympäristönsuojelupiirin puheenjohtaja, puhelin 040 754 7371
Kuusamo:
- Olavi Jäkäläniemi Kuusamon kalastusalueen puheenjohtaja, puhelin 040 732 2073
- Mika Flöjt , Siilasmajan Kilta ry, puhelin 040 578 8784, http://www.koillismaa.fi/siilasmajankilta
- Mikko Haataja, Ei uraanikaivosta Kuusamoon, puhelin 040 520 5672, http://www.eiuraanikaivostakuusamoon.com
Lauantaina 20.1. on Kuusamon Vasaraperän koululla on valtakunnallinen uraantapaaminen, missä on tavattavissa kansalaisliikkeitä eri puolilta maata. Lisätietoja: http://www.eiuraanikaivostakuusamoon.com
Itä-Uusimaa:
- Tapio Reinikainen, puhelin 050 495 8484, http://uraaniton.org
Länsi-Uusimaa:
- Hannu Haapa, puhelin 040 5700 491
Lappi:
-Markku Kuortti, Muonion Luonto ry:n puheenjohtaja, puhelin 050 5678917

