Omat työkalut

tervetuloa_norppajengiin_petrooli2.jpg

Suomen luonnonsuojeluliiton jäsenenä...

  • Voit olla mukana vaikuttamassa oman alueesi ja koko Suomen luonnon- ja ympäristönsuojeluratkaisuihin
  • Saat tietoa vähemmän ympäristöä kuluttavista elämäntavoista ja arjen valinnoista
  • Saat kuusi kertaa vuodessa ilmestyvän Luonnonsuojelija-jäsenlehden
  • Saat alennuksen Suomen Luonto -lehden tilausmaksusta
  • Tuet työtämme luonnon ja puhtaamman ympäristön puolesta

 

 
SLL Piiri Kolumnit Kaiken se kestää

Kaiken se kestää

Kolumni 12.8.2008

holtta-kolumni.jpg

Vihkikaavoissa usein kuullun, Korinttolaiskirjeistä lainatun sitaatin mukaan "Kaiken se kestää, kaikessa uskoo, kaikessa toivoo, kaiken se kärsii." Tällainen olo tulee välillä silloinkin, kun seuraa vaalikarjan käytöstä puoluekokouksissa. Malliesimerkki lienee Keskustan kesäkuinen puoluekokous, missä kaikki arvostelu kuitattiin etelän medioiden ajojahdiksi. Luonnonystävän kannalta huolestuttavinta on kuitenkin se, ettei lainsäädännölläkään tunnu olevan merkitystä päivänpolitiikassa.

Luonnon- ja ympäristönsuojelussa nykyhallituksen porvaripuolueiden syntilista on pitkä. Vuotosta tungetaan kuin käärmettä pyssyyn, vaikka Korkein hallinto-oikeus totesi hankkeen laittomaksi jo vuosia sitten. Kollajallekin halutaan allas, vaikka se olisi koskiensuojelulain vastainen ja voimayhtiö on saanut hankkeen torppaamisesta kymmenien miljoonien eurojen korvaukset. Suojellun Ounasjoen korkkaamisesta on myös puhuttu. Lailla suojellut metsiensuojelualueet halutaan avattavaksi hakkuille ilmastonmuutoksen hillitsemiseksi, vaikka vanha metsä on mitä parhain, pitkäaikainen hiilivarasto. Ja ympäristöministeri Lehtomäki ei poikkea millään tapaa kannanotoissaan tästä yleisestä linjasta. Jos minä haluaisin perustaa Pudasjärvelle pimeän pontikkakombinaatin, niin olisiko Pohjois-Pohjanmaan ympäristökeskuksen tehtävä siitäkin ympäristövaikutusten arviointi, vaikka hankkeen voi suoralta kädeltä todeta laittomaksi ?

Alkiolaiset agraarilegendat luonnonsuojelijoista saattavat kuitenkin pian jäädä toiseksi, kun vauhtiin on päässyt kykypuolueen turvemannekiini Eija-Riitta Korhola. Korhola moitti yhdessä miehensä, professori Atte Korholan kanssa Helsingin Sanomissa (8.6.2008) ympäristöjärjestöjen ilmastopolitiikkaa sarjaksi virhearvioita. Korholoilla ei itsellään ollut esittää juuri muita ratkaisuja ilmasto-ongelmaan kuin odottelu ja ydinvoima.

Ai niin, onhan heillä toki yksi muukin ratkaisu. Eija-Riitta on ajanut Europarlamentissa voimakkaasti turpeen luokittelua uusiutuvaksi polttoaineeksi ja biodieselin raaka-aineeksi. Yhtä älyllistä olisi väittää, että laitettaessa kotimaiseen koskenkorvapulloon sekamehun etiketti, sen sisällöllä ei enää ole koskenkorvan vaikutuksia - ja että näin sekamehua suosimalla voidaan itse asiassa valikoitujen tutkimustuloksien mukaan väittää vähennettävän viinanjuonnin negatiivisia vaikutuksia.

Ei käy kateeksi Pertti Salolaista, joka ehti jo 19.6. julistaa Suomen luonnon hätätilan. Syystäkin.

Tasapuolisuuden nimissä täytyy tietysti sanoa, että kyllähän Vuotoksen allas on aikaisemmin saanut kannatusta myös joissain demareissa, ainakin kaasuputkikonsulentti Lipposessa. Toivottavasti puolue osaa kuitenkin nykyään pysytellä kuivilla tässä asiassa.

Korinttolaiskirjeet olivat apostoli Paavalin paimenkirjeitä säädyttömyydessä elävälle seurakunnalle. Kuka lukisi vastaavat madonluvut Vanhasen hallitukselle ?

Tehdyt toimenpiteet

suojelusenkeli2.png vesivuosi.jpg suomenluonto-banneri1.jpg negawattineuvonta-2011-180x.jpg     Yhä useampi suomalainen ostaa sähkönsä ekoenergiana. Liity joukkoon.  retkiopas.fi SLL:n retkiopas luontokauppa-verkkokauppa.png