Mestäseikkailu Ronjan kanssa
Jyväskyläläinen teatteriryhmä Teatterikone valmistaa kesäksi näytelmän Ronja Ryövärintytär Astrid Lindgrenin klassikkokirjan pohjalta. Näytelmä toteutetaan metsäseikkailuna ja se sopii kaikille yli 6- vuotiaille. Teatterikone haluaa kunnioittaa Laajavuoren metsän luontoarvoja ja tehdä yhteistyötä Jyslyn ja SLL:n kanssa.
Olemme mukana yhteisen toimintapäivän järjestämisessä 20. kesäkuuta Ronjan tapahtumapaikalla. Ohjelmassa on ainakin Luonnonkukkapäivän retki ja teatterilaisten ohjelmaa. Kellonaika ja ohjelma tarkentuvat.
Luonnonsuojeluliiton jäsenet saavat Ronjan esityksiin 14.7.-18.8. kahden euron alennuksen niin yksittäisiin kuin perhelippuihinkin esittämällä jäsenkortin Lippupisteen myyntipisteissä.
Jyslyläisillä on mahdollisuus päästä myös koeyleisöksi näytelmän ennakkoesityksiin viikoilla 27 ja/tai 28. Näytösajat tarkentuvat.
Lisätiedot näytelmästä ja esityspaikasta löydät sivuilta www.teatterikone.fi/ronja/ .

