Omat työkalut
SLL Piiri tiedotus Tiedotteet 19.5.2010

19.5.2010

Suomen luonnonsuojeluliiton
Etelä-Savon luonnonsuojelupiiri ry
Etelä-Karjalan luonnonsuojelupiiri ry

 

Tiedote 19.5.2010

 

 

SUOMEN LUONNONSUOJELULIITON NORPPALÄHETTILÄSTOIMINTA ETELÄ-SAVOSSA TAVOITTI YLI 1600 LASTA

Suomen luonnonsuojeluliiton saimaannorppalähettiläät kiersivät Etelä-Savossa Saimaan alueen alakouluja 15.3. – 7.5.2010. Kohderyhmänä olivat ensisijassa kolmasluokkalaiset, mutta useassa koulussa viesti vietiin myös laajemmalle joukolle. Lähettiläinä toimivat Anni Rautio ja Laura Kettunen.

Hankkeesta tiedotettiin sähköpostitse 66 kouluun, joista 39 tarttui tilaisuuteen. Reilun kahden kuukauden aikana tavoitettiin yli 1600 lasta.

”Hanke onnistui hienosti. Koulut ottivat lähettiläät hyvin vastaan, ja kohderyhmänä kolmasluokkalaiset oli monellakin tavalla sopiva. Kolmasluokkalaiset ovat innostuneita aiheesta, he tietävät jo aika paljon ja heidän kanssaan voi keskustella aiheesta”, kertoo saimaannorppakoordinaattori Kaarina Tiainen Suomen luonnonsuojeluliitosta.

Palautetta lähettiläiden vierailusta saatiin 18 koulusta. Palaute on ollut erittäin hyvää. Kiitosta ovat saaneet niin lähettiläiden esiintyminen, opetuksen sisältö, materiaali kuin yleensäkin se, että tällaista työtä tehdään.

Norppaoppitunnin aikana tutustuttiin saimaannorppaan ja sen elinympäristöön Saimaaseen. Myös saimaannorpan suojeluproblematiikan käsittelylle oli tarvetta. Oppilaat tiesivät yllättävän paljon esimerkiksi verkkokalastuskeskustelusta.

”Erityisesti näkyi se, että pienissä maaseutukouluissa Saimaan rannalla aihe oli huomattavasti läheisempi oppilaille kuin kaupungissa tai kauempana Saimaan rannasta. Samoin myös lasten omat havainnot ja kokemukset saimaannorpasta olivat luonnollisesti yleisempiä norppavesien äärellä”, kertovat norppalähettiläät Anni Rautio ja Laura Kettunen.

Lähettiläiden mukaan niin lapsilla kuin opettajillakin oli erittäin myönteinen suhtautuminen saimaannorpan suojelua kohtaan.

”Jos saimaannorpan suojelu olisi lasten käsissä, norpalla ei olisi mitään hätää”, he toteavat.

Aikuisten tehtävänä onkin pitää saimaannorppakanta elinvoimaisina siihen asti, kun näistä lapsista kasvaa maakunnan päättäjiä. Toivottavasti lapset kuitenkin jo nyt vievät tehokkaasti suojeluviestiä myös koteihinsa omille vanhemmilleen.

Luonnonsuojeluliiton norppalähettilästoiminta jatkuu ensi vuonna Etelä-Karjalan puolella. Hanketta tukee Raija ja Ossi Tuuliaisen säätiö.

 

Lisätiedot: Kaarina Tiainen, saimaannorppakoordinaattori, 050 530 3270

 

Tehdyt toimenpiteet